Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Vítejte v obci Hnanice

O obci Hnanice

V roce 2001 oslavily Hnanice 800 let existence plné historických zvratů, změn a milníků. V úvodu publikace vydané k této vyjímečné příležitosti se píše:

„…pohraniční obec Hnanice je starobylou obcí ležící ve vinorodém kraji, původně při staré obchodní stezce. Nejstarší písemná zmínka o Hnanicích se datuje kolem roku 1201, dokládá pěstování vinné révy a je v ní zmínka o Němcích na Znojemsku.
V období středověku byly Hnanice jedním z nejvýznamnějších společenských center regionu ležícím na významné středověké cestě. Byly první obcí se zemskou hranicí.
Na hnanické trhy přicházeli obchodníci z celé jižní Moravy a téměř z celé severní části Dolního Rakouska. Moravané prodávali obilí a obstarávali si dobrá zdejší i rakouská vína. Místní usedlíci tak zbohatli…“

Dnes jsou Hnanice moderní obcí navazující na bohatou historii a budující svůj novodobý obraz, který je v současnosti tvořen malebným náměstím s dominantou kostela sv. Wolfganga a nebývalou nabídkou služeb: v obci najdete penziony, moderní hotel, vinné sklípky s možností posezení při degustaci kvalitních vín, restauraci, hostinec, agroturistickou stáj nabízející projížďky na koních, směnárnu, čerpací stanici … Podobně „vybavenou“ obec na Znojemsku s nabídkou zajímavých turistických cílů nenajdete: blízkost Znojma, velkých vinařských obcí poskytujících neotřelý program související s vinařskou turistikou jako je Šatov a Nový Šaldorf – Sedlešovice, Národního parku Podyjí, Rakouska dělají z obce ideální výchozí místo pro cykloturistiku, pěší turistiku i autoturistiku.

Navštivte Hnanice – v každé roční době mají pro vás připraven zajímavý program!

(Více informací v sekcích Historie a Památky)

Počet obyvatel
(k 31.12.2009)

321

Statistika
(k 31.12.2009)

Nejstarší občanka:  Anna Teslevičová  - 89 let
Nejmladší občánek: Jakub Blecha – nar. v září 2009
V roce 2009 zemřeli 3 občané, narodili se 3 občánci

Místo podání žádosti
nebo stížnosti
Obecní úřad Hnanice
Znojemská 113
Hnanice
669 02 Znojmo
Bankovní spojeníKB, a.s.
pobočka Znojmo
č.ú.: 13025-741/0100
00600351
DIČ (obec není plátcem DPH)CZ00600351
Obec s rozšířenou působnostíZnojmo
Obec s pověřeným obecním úřademZnojmo