Havraníky jsou starobylá obec. První zmínka je z roku 1229.
V okolí obce byla nalezena pohřebiště, keramika a kamenné nástroje z mladší doby kamenné.
V této vsi se již od svého založení dařilo vinařství a také má ve znaku vinný hrozen. Havraníky byly českou obcí podobně jako blízká Svatava (Šatov).
Ve starých listinách má obec ještě jiný název – Koverníky. Teprve daleko později se objevuje německý název – Kaidling. Už roku 1269 byly Havraníky součástí majetku bohatého kláštera Louky u Znojma, který patřil řádu premonstrátů. Největšími pohromami byl požár v roce 1734 a mor roku 1832.
Ves od roku 1974 patřila k Šatovu, po pádu komunismu se Havraníky staly samosprávnou obcí. Roku 1991, kdy byl vyhlášen Národní park Podyjí, byly Havraníky zařazeny mezi 12 obcí patřících do ochranného pásma Národního parku Podyjí.
Původní kostel sv. Leonarda (Linharta) byl situován uprostřed obce jako ten dnešní, který byl dokončen a vysvěcen v roce 1816. Starý hřbitov se nacházel u kostela, na jehož východní straně je dodnes kamenný náhrobek. V roce 1823 byl hřbitov přeložen mimo obec.
Dalšími památkami v obci jsou sousoší u kostela Loučení Krista s P. Marií z roku 1747, barokní plastika sv. Jana Nepomuckého z 18. století a barokní socha sv. Floriána z roku 1767 umístěná na návsi.