Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Vítejte v obci Prosiměřice


Tajemná makovice, Hanzelka a Zikmund, páter Kosmák, mongolská jurta – to vše souvisí s Prosiměřicemi:
Prosiměřická makovice, tedy vrcholek věže kostela v Prosiměřicích, ukrývala dlouhou dobu schránku s tajmnými dokumetny a listinami, které prozradily a doplnily mnohé z historie obce.
Jména slavných cestovatelů nese Klub GLOBE, který v malé obci Prosiměřice založili dva nadšenci, „renesanční“ lidé s širokým záběrem zájmů, pánové Hladík a Polák. Od roku 1990, kdy klub cestovatelů vznikl, si vydobyl prestižní postavení mezi cestovateli nejen u nás, ale i za hranicemi naší vlasti. Jste-li přáteli cestování a turistiky, přijeďte do Prosiměřic poslední víkend v říjnu, kdy se zde každoročně koná mezinárodní setkání CESTY.

Tentýž klub je autorem a realizátorem další originální akce: Prosiměřická JURTA se pro změnu koná vždy v lichém roce v měsící červnu. Jeden víkend je věnován všemu, co souvisí s Mongolskem a Mongoly, jejichž docela početná menšina se usadila v nedávné době v okolí Znojma.

Nesmíme ale zapomenout a ni na víno, kterému se zde daří téměř 500 let. Možná i proto, že již v roce 1562 moudrá vrchnost Prosiměřickým povolila, „aby si novou horu vinohradní nad Kyjovicemi blíže k hájku Skřínka směli vysaditi, osvobodiv je zároveň na 6 let všech vinařských desátků a platů.“

Začněte své cestovatelské počiny návštěvou Prosiměřic. Budete srdečně vítáni!