Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Vítejte v obci Bohutice

Bohutice voní těm, kteří je znají a rádi navštěvují, vůní meruněk a produktů z nich vyrobených: marmeládou, džemem a meruňkovicí. Ochutnávka uvedených pochoutek se stala součástí letní akce konané v Bohuticích již poněkolikáte.

Tradici zde má i vinařství. Na viničních tratích Jelendy a U sv. Michala se vinná réva pěstovala již v předminulém století. Daří se zde především odrůdám Veltlínské zelené, Sauvignon, Müller – Thurgau.

Do obce vzdálené cca 30 km od Brna i Znojma se dostanete vlakem (prochází zde železniční trať Brno – Hrušovany nad Jevišovkou) i autobusem. Nebo můžete přijít pěšky – cílem poutníků ze širokého okolí se v minulosti stala tzv. Lurdská jeskyně, která je součástí velkého poutního areálu.

Po cestě si věřící obvykle zpívali mariánské písně, ale možná si cestu krátili i zpěvem moravských písní, které sbíral národní buditel František Sušil. V době, kdy psal své „Moravské národní písně s nápěvy do textu vřaděnými“, působil jako kaplan v olbramovicko – bohutické farnosti. Bohutický zámek s kaplí je obklopen rozsáhlým parkem a nachází se v samém středu obce.

Bohutice patří mezi nejvýznamnější obce na severu Znojemska, obce s velkým potenciálem směřujícím k dalšímu rozvoji ve všech oblastech života.