Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Languages

Nová cyklostezka u Višňového

Cyklopenzion a cyklostezka ve Višňovém

Višňové: V minulých dnech byla slavnostně otevřena nová cyklostezka (je součástí Moravské vinařské cyklostezky), která spojuje Višňové a Horní Dunajovice. Patří mezi nádherné úseky a přestože neposkytuje místa dalekého rozhledu, svoji krásou se vyrovná těm nejzajímavějším na Znojemsku.

Záhy po vjezdu do Višňového z jihozápadu ukazují směrovky zabočit doprava. Cyklista opouští obec a mírným kopcem stoupá k lesu. Pak již jej čeká z velké části asi čtyřkilometrová cesta z kopce. Brzy přizurčí zprava potok Křepička, s kterým je spojena celá řada brodů. Naštěstí pro cyklisty jsou na jejich dně vždy panely, takže průjezd je bezproblémový i pro silniční kola. Vzhledem k šotolinovému terénu je lepší trekingové či horské kolo, ale při troše opatrnosti to jde i na silničce.

Cyklostezka posléze přichází za Dunajovickou zavlažovací nádrž, po jejímž pravém břehu pokračuje směrem na Horní Dunajovice.

Po několika stech metrech odbočuje doleva do lesa, kde se po pravé ruce záhy objeví poutní místo Rybnice, které jakoby vybízelo k zastavení a posezení. Až do obce pokračuje úplně nová asfaltová cesta, jejíž vybudování stálo takřka tři miliony korun.

S novou cyklostezkou je spokojen starosta Horních Dunajovic Ladislav Březina: „Předpokládám, že přiláká další cykloturisty, což pomůže turistickému ruchu a tím i místním podnikatelům. V bývalé vodní tvrzi uvažujeme o vybudování vinotéky, kde by měli místní vinaři svá vína. Samozřejmě je zajímavější návštěva přímo ve vinném sklípku, ale tam vinaři nejsou nepřetržitě.“

Cyklisté uvítají odpočívadla, kde se mohou zastavit, posvačit, nebo si jen odpočinout a kochat se krásnou okolní přírodou.

„Pro mikroregin Moravia jsme přispěli 700 tisíci korun. Skupina ČEZ se snaží podnikat tam, kde působí,“ uvedl mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Petr Spilka. Aktivity vítá také starosta Višňové Jan Daniel. Obec vybudovala pro cyklisty ubytovací zařízení, které v této oblasti chybělo. Pokoje mají vlastní sociální uzel a cena za přenocování je velice příznivá. Cyklopenzion a stezky pro cyklisty znamenají turistický rozvoj oblasti, která byla dříve neprávem spíše opomíjená.

Znojemsko.cz, 14.11.2006, Jiří Eisenbruk