Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Languages

Znojemsko jako zahrádka

Hnanice získaly cenu za nejlepší květinovou výzdobu

Žít v krásné rozkvetlé a klidné obci je sen, který si dokázali splnit obyvatelé příhraničních Hnanic. Obec se přihlásila do soutěžeVesnice roku, jejíž třináctý ročník vyhlásilo letos ministerstvo pro místní rozvoj. A jednou z oceněných obcí jsou právě Hnanice.

„Přihlásili jsme se, protože jsme si mysleli, že by se naše malá vesnička mohla po šestnácti letech postupného zvelebování umístit. Doufali jsme, že získáme Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí. Na tu jsme ale nedosáhli, získali jsme nakonec Fulínovu cenu za květinovou výzdobu obce,“ vysvětlil starosta obce Jiří Musil. Stejné ohodnocení dostaly Hnanice i loni. Padesátitisícovou výhru rozdělili zastupitelé mezi obyvatele, kteří peníze poté investovali do truhlíků a květinové výzdoby.

„Výzdobu obyvatelé financovali částečně z peněz z výhry, částečně ze svých zdrojů. Letošní výhru chceme rozdělit stejně a peníze, které zbudou, použijeme na obecní zeleň,“ doplnil starosta.

Jednou z místních obyvatelek, která se může pochlubit největší květinovou výzdobou, je Božena Svobodová. „Mám nejvíc květin z celé obce. Je to můj koníček. Věnuji se mu už několik let. Vím, že tu chodila nějaká komise, ale o výhře v soutěži jsem se zatím nedozvěděla,“ svěřila se Svobodová. Příspěvek, který obec z loňské výhry rozdělovala, nevyužila. „Vím, že nám obec nabízela květinovou výzdobu a truhlíky, ale já toho nevyužila. Mám vlastních kytek tolik, že jsem si nechala jen ty svoje,“ dodává. Od turistů projíždějících obcí se setkává s kladnou reakcí. „Když tudy jedou třeba cyklisté, tak se u našeho domu zastaví a květiny obdivují. Nikdy se mi nestalo, že by mi někdo z turistů kytky trhal nebo kradl truhlíky. Spíš se setkávám se závistí sousedů,“ usmívá se Svobodová. Podle slov starosty se obec Hnanice přihlásí příští rok znovu.

Rovnost – Znojemský deník, 17.8.2007, Monika ChoděrováHnanice

Hnanice jsou starobylou obcí ležící jižně od Znojma při státní hranici s Rakouskem. Obec se rozkládá v pahorkovité kotlině podél potoka Daníže, ve vinorodém kraji. První písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1201. Od nepaměti zde vedla obchodní stezka z Prahy přes Jihlavu do Vídně, městečko Hnanice bývalo tržním střediskem na moravsko – rakouské hranici, což dokumentují privilegia udělená obci na sklonku 18. století.

Hnanice byly prototypem vesnice bez valné perspektivy, poznamenané negativními důsledky vývoje v pohraničí po roce 1945. Teprve před nedávnem se před nimi otevřely nové možnosti rozvoje, především znovuotevřením hraničního přechodu Hnanice – Mitterretzbach, ale i vyhlášením Národního parku Podyjí, na jehož východním okraji se obec nachází.

Dnes jsou Hnanice moderní obcí navazující na bohatou historii a budující svůj novodobý obraz. Dominantou zůstává kostela sv. Wolfganga umístěný ve středu obce na malebném prostranství. Obec se může prezentovat nebývalou nabídkou služeb: v obci najdete penziony, moderní hotel, vinné sklípky s možností posezení při degustaci kvalitních vín, restauraci, hostinec, agroturistickou stáj nabízející projížďky na koních, směnárnu, čerpací stanici, atd. Podobně „vybavenou“ obec na Znojemsku s nabídkou zajímavých turistických cílů nenajdete: blízkost Znojma, velkých vinařských obcí poskytujících neotřelý program související s vinařskou turistikou, Národního parku Podyjí a Rakouska dělají z obce ideální výchozí místo pro cykloturistiku, pěší turistiku i autoturistiku. Hnanice jsou příjemným místem pro bydlení i pro rekreaci!

Zajímavosti, turistické cíle v obci:
Sklepní ulička: 90 vinných sklepů·19 pěstitelů vinné révy (142,3 ha vinic)·Kostel sv. Wolfganga·Svatý kámen·Chráněné území Devět mlýnu s vyhlídkou Železné schody·Objekty vojenského opevnění – bunkry·Drobné sakrální stavby: 11 kapliček v okolí obce·Sýpka·Mariánský sloup a morový sloup u kostela·Sochy: sv. Floriána, sv. Jana Nepomuckého

Další informace o obci:
Bližší informace o obci Hnanice, památkách, zajímavostech a turistických cílech v obci najdete na internetových prezentacích: www.obechnanice.czhttp://daniz.cz/,http://www.sklepniulicky.cz/.