Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Languages

O vinařství v obci Borotice

Geologická charakteristika obce:

Osou katastru je řeka Jevišovka zahlubující své údolí do mladých třetihorních sedimentů. Pěkné odkryvy jsou přístupné v opuštěných vinných sklepech v akátovém lesíku vpravo od silnice do Božic. V souvrství jsou zastiženy písky s polohami jílů. Vzácné jsou zde pevné pískovcové konkrece. Vyšší polohy po obou březích Jevišovky (např. Za studánkou) tvoří štěrkopískové terasy. Nejmladšími sedimenty jsou váté spraše a podél řeky a vodohospodářských kanálů přeplavené spraše, sedimenty s vyšším podílem humusu a rostlinné drtě.

Viniční tratě

Plocha viničních tratí: 136,0 ha

Názvy viničních tratí: Nad Kolářovým sklepem, U Auerového kříže

Úspěchy vinařů

Vinaři slavili úspěch mezi elitou světa (15.7.2002)

Vynikajícího úspěchu dosáhli vinaři z Vinných sklepů Lechovice na Znojemsku. V konkurenci více než čtyř tisíc vzorků z padesáti zemí celého světa získali na mezinárodní soutěži vín International Wine and Spirit Competition (IWSC) ve Velké Británii bronzovou medaili za svůj Tramín – výběr z bobulí ročník 2000. V každé kategorii se přitom uděluje vždy pouze jedna zlatá, jedna stříbrná a jedna bronzová medaile.

Mezinárodní soutěž vín a destilátů je jednou z nejprestižnějších svého druhu na světě. Víceprezidenti soutěže patří mezi nejvlivnější lidi ve vinařském průmyslu.
„Oceněný tramín vyrostl ve viniční trati Nad Kolářovým sklepem u obce Borotice.“ Při sklizni koncem října 2000 měly hrozny cukernatost přes devětadvacet stupňů, uvedl šéf obchodního oddělení Vinných sklepů Lechovice Martin Grivna.

Převzato z deníku MF DNES

Fotografie sklepní uličky