Od 1. června 2004 jezdí ve Znojmě turistický kolový vláček. Přibližně devadesát minut trvající trasa, která spojuje městskou plovárnu, městskou památkovou rezervaci a vlakové a autobusové nádraží, Vás provede nejzajímavějšími částmi Znojma.
Cestující jsou v průběhu jízdy prostřednictvím ozvučení nebo průvodce informováni o památkách a zajímavostech. Vláček má kapacitu 36 míst a umožňuje i přepravu jízdních kol. Základní jízdné je 40 Kč za osobu, zlevněné pak 20 Kč. Rodinné jízdné (platí pro tři a více osob) je 25 Kč za každou osobu. Vláček bude vždy vyjíždět ze zastávky u Městské plovárny Louka, a to vždy v 9.00, 10.45, 12.30, 14.45 a 16.30. Nastoupit lze na kterékoli z osmi zastávek a na kterékoli z nich je umožněno jízdu přerušit a dalším spojem dokončit.
Městskou plovárnu Louka najdete v atraktivním prostředí v blízkosti Louckého kláštera. Hlavní vstup je situován z ulice Melkusovy, tam je možné zaparkovat automobil nebo v oplocené části odstavit kolo. Kapacita plovárny je 2800 návštěvníků.
Plovárna je tvořena systémem bazénů v provedení z nerezového plechu, nezbytným technickým zázemím a vybavením pro návštěvníky a rozsáhlými travnatými odpočinkovými plochami. Součástí areálu jsou sportoviště – hřiště pro plážový volejbal, víceúčelové hřiště pro míčové hry, hřiště pro streetball, stoly pro stolní tenis, dětské hřiště s prolézačkami a pískovištěm.
Provozní doba v sezóně 2004- Červenec, srpen: denně od 10.00 hod do 20.00 hod
- Září: denně od 10.00 hod do 18.00 hod
Termín ukončení provozu bude upřesněn podle zájmu a počasí.
Vstupné pro sezónu 2004- Celodenní (od 10.00 hod ) plné 60 Kč, zlevněné 50Kč
- Odpolední (od 14.00hod ) plné 40 Kč, zlevněné 30Kč
- Večerní (od 17.00 hod) plné 20 Kč, zlevněné 15 Kč
Na zlevněné vstupné mají nárok děti do 150cm, držitelé průkazu ZTP, důchodci. Děti do 3 let mají vstup zdarma. V ceně vstupného je použití všech bazénových atrakcí, samostatně se platí pronájem hřiště a stolů pro stolní tenis.
Tento objekt se nachází v ulici Na Hrázi. Na počátku devadesátých let uvedl Jiří Špinar interiér i exteriér objektu do původní podoby z roku 1938.
Nejpoužívanější typ objektu. Dá se rozeznat podle čelní stěny, přičemž od řopíku typu A-180 ho odlišuje úhel (Rozevření os střílen 160°), který svírají stěny s hlavními střílnami vůči čelní stěně, a rovněž menší délka ucha. Uvnitř objektu jsou nainstalovány oba typy dnes již vzácných prvorepublikových lafetací (vzor 37 a 38) se zalafetovanými maketami kulometů, periskopy s náhradními vložkami, ventilační souprava, ženijní nářadí, bedničky na střelivo a část výstroje osádky, polní kamna Wehrmachtu, kanystry na olej pro ventilátor a na petrolej do petrolejových lamp, bedna na zásobníky, improvizované závěsy a podobně.
Umístění: při jízdě po silnici na Hatě (Vídeň), u hotelu Dukla odbočit vlevo do ulice Na Hrázi. Objekt se nalézá na jejím konci na břehu řeky Dyje nedaleko splavu.
Pahorek nad Znojmem se vzácnou vřesovištní flórou a faunou (viz Havranické vřesoviště). Území je součástí širokého pruhu vřesovišť mezi Znojmem a Retzem v Rakousku. Vzniklo ve středověku vykácením původních doubrav a následnou extenzivní pastvou. Výskyt teplomilných a suchomilných rostlin: kručinka chlupatá, koniklec velkokvětý, růže bedrníkolistá a kavyl Ivanův. Je možno se setkat s chráněnými druhy živočichů: kudlanka nábožná, ploskoroh pestrý, otakárek fenyklový a ovocný, ještěrka zelená, užovka hladká.
Možnost pěkných vyhlídek na Znojmo a Hradiště sv. Hypolita. Obzvlášť působivá lokalita především v období babího léta, kdy rozkvetou keříčky vřesu nádhernou fialovou barvou.
Vyhlídka nad vzdutou hladinou Znojemské přehrady. Podle pověsti odtud sledoval polský král Jan III. Sobieski v roce 1683 přechod svých vojsk přes Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni. Roku 1892 byl na tomto místě vybudován Znojemskou sekcí Rakouského turistického klubu dřevěný pavilon, který sloužil až do konce první světové války. Roku 1922 zřídil Spolek německých turistů ve spolupráci s Klubem českých turistů nedaleko místa původního pavilonu nový altán v jeho dnešní podobě. Ve skalách pod Královým stolcem byla objevena jediná dnes známá letní skalní kolonie vrápence malého v Evropě.
Nejzajímavější pohledy do široké údolí Dyje se nabízejí např. z cesty pod Znojemským hradem, z hradební zdi u Mikulášského kostela, z nádvoří hradu a od rotundy. Mimořádný je pohled z ochozu radniční věže. Při dobré viditelnosti je možné spatřit nejen Pálavské vrchy, ale i vzdálené vrcholky dolnorakouských Alp.
- Znojmo a jeho místní části
- Historie města Znojma
- Památky ve městě Znojmě
- Zajímavosti ve městě Znojmě
- Vítejte v obci Znojmo – Derflice
- Vítejte v obci Znojmo – Hradiště
- Vítejte v obci Znojmo – Konice
- Vítejte v obci Znojmo – Načeratice
- Vítejte v obci Znojmo – Oblekovice
- Vítejte v obci Znojmo – Popice
- Fotogalerie: Znojmo