Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Languages

Rekonstrukce bitvy u Znojma 1809 v Dobšicích 2014

Posted by
/

JK Acaballado, o.s., a Morava napoleonská ve spolupráci s obcí Dobšice, městem Znojmo a Znovínem Znojmo, a.s., za podpory Jihomoravského kraje a pod záštitou hetjmana Michala Haška pořádá 12. – 13.7.2014

REKONSTRUKCI BITVY U ZNOJMA Z ROKU 1809

Program:

  • v sobotu 12.7.2014 – Bitva na poli v obilí ve 14:00 hodin u Dobšic
  • v něděli 13.7.2014 – Bitva na nádvoří Louckého kláštera v 10:00 hodin

Vstup volný.

Plakát akce naleznete zde.
Vzpomínkové akce a rekonstrukce bitvy u Znojma

Bitva u Znojma je jedním z významných vojenských střetnutí na území střední Evropy. Patří k nemnoha bitvám, které nebyly završeny vítězstvím některé z bojujících stran. V samém závěru byla bitva ukončena příměřím, kdy císař Napoleon pronesl legendární větu: „Krve již bylo prolito dost“.

Jako připomenutí této bitvy a uzavření míru 1809 uspořádá JK Acaballado®, o.s., pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje a ve spolupráci s obcí Dobšice, Moravou napoleonskou, městem Znojmo a dalšími partnery vzpomínkové akce, spojené s rekonstrukcí bitvy u Znojma 1809.

Rekonstrukce průběhu bitvy u Znojma 1809 proběhne ve dnech 11. až 13. července 2014. Předpokládá se účast několika set vojáků v dobových uniformách z období napoleonských válek, reprezentujících zejména armády Francie, Rakouska a Ruska.

Zajímavostí akce je rovněž její průběh, který atraktivní formou rekonstruuje původní vývoj bitvy. Samotné rekonstrukci bitvy předchází dvoudenní pochod historických jednotek z rakouské obce Seefeld-Kadolz. Historická kolona vyrazí z Rakouska ve čtvrtek 10. července 2014 a první den zakončí pochod obsazením obce Vrbovec. Zde u kostela propukne ve čtvrtek odpoledne prudká srážka mezi rakouskými ustupujícími jednotkami a postupující armádou císaře Napoleona. Po noclehu budou v pátek 11. července 2014 vojenské jednotky postupovat přes Načeradický kopec do Louckého kláštera, o který svedou ve večerních hodinách první potyčky, které se pak přenesou do půtek o zdejší vinné sklepy. Historická bitva sice trvala dva dny, ale náš páteční program připomíná smutnou součást dlouhé vinařské tradice. Vojáci zúčastněných armád tehdy vyplenili vinné sklepy v širokém okolí. Historie zaznamenala případy, kdy velitelé jen s největšími obtížemi dostávali do formací vojáky, kteří pro svou opilost mnohdy nebyli schopni postavit se na nohy. Víno chutnalo vojákům tehdy a zcela určitě jim bude chutnat i dnes. Proto je součástí programu i sobotní „dobývání Dobšických vinných sklepů“ ve vinařské uličce. Na tuto akci plynule navazuje sobotní program, reprezentovaný hlavně bitvou v poli nedaleko meandrů řeky Dyje. Vojáci budou bojovat ve vzrostlém obilí a pro diváky to bude jedinečná možnost sledovat scenérii bitvy ve zcela autentickém prostředí. Rekonstrukce bitvy ve vzrostlém obilí je u nás novinkou. V Evropě se takto rekonstrukce dělají snad jen u legendárního města Waterloo. Významným faktem je rovněž skutečnost, že právě zde proběhla před 205ti lety část rekonstruované bitvy.

Nedělní program proběhne v areálu Louckého Kláštera ve Znojmě. Tato barokní stavba je jedním z významných symbolů bitvy u Znojma. V jejích zdech se proto opět rozezní rachot pušek a hřmot děl, jako připomenutí 205 let staré bitvy.

Cílem organizátorů je atraktivním a divácky zajímavým způsobem připomenout historii našeho regionu. Celý program je otevřen široké divácké veřejnosti. Díky podpoře Jihomoravského kraje je vstup pro diváky zcela volný.

Bližší informace naleznete na:
www.acaballado.czFacebook/akce.acaballado.cz
www.morava-napoleonska.cz
www.dobsice.cz
www.znojmo.cz