Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Languages

Exkurze vinařů do Wagramu, Velkých Pavlovic a okolí

Svazek znojemských vinařským obcí Daníž Hnanice, pravidelně pořádá odborné exkurze pro vinaře a ostatní vážné zájemce o víno a vinařství do vinařských podoblastí Čech, Moravy i do zahraničí. Exkurze je zčásti hrazena z finančních fondů EU – Programu rozvoje venkova a z části vlastními účastníky. Tradičním garantem a skvělým a osvědčeným organizátorem exkurzí je předseda Svazu znojemských vinařů, ing. Jaromír Čepička, CSc, starosta Hnanic a předseda Daníže Jiří Musil. V neposlední řadě vinařka, tlumočnice ing. Anna Adámková se starala o přesný překlad zejména vinařské terminologie. Všem organizátorům patří velký dík za možnost poznávat práci vinařů jinde nejenom mimo naši Znojemskou vinařskou podoblast ale velice atraktivní a zajímavé jsou návštěvy právě u vinařů v Rakousku.
Letošní dvoudenní exkurze koncem června směřovala první den za hranice k našim sousedům. Po oblastech Burgenlandu, Weinviertelu navštívených při minulých exkurzích, zamířili účastníci do vinařské oblasti Wagram svažující se k mohutnému Dunaji. Zde jsou vinice všude, kam oko dohlédne. V malé vinařské vesnici Neudegg sídlí rodinné vinařství Weingut Mehofer ( http://www.mehofer.at/ ) s obrovskou tradicí sahající až do roku 1709, kdy do těchto končin přišli jejich předci z jižních Tyrol a začali pěstovat révu vinnou. Nejprve nás vinicemi doprovázel mladý asi třicetiletý Stefan Mehofer absolvent vinařské školy v Kremsu a Klosterneuburgu, který má na starosti vlastní výrobu vína a sklepní část. Jeho otec pak vinohrady a matka ekonomiku firmy a ostatní práce. Příležitostně ještě přibírají nějaké brigádníky. Hospodaří na 18 ha vlastních vinic s nejlepší polohou Wadenthal a Riesmein. Skladba pěstované révy je 70% bílých odrůd s nejrozšířenějším veltínským zeleným jako jedničkou a dalšími jako např. Chardonnay, Ryzlink rýnský, Sauvignon a z 30% modré odrůdy zastoupenými především Zweigeltrebe, Merlot, Cabernet sauvignon.
Již dlouhou dobu se věnují biologickému pěstování a ošetřování vinic, podobně jako jejich sousedé. V následujících hodinách pobytu v této firmě jsme vyslechli řadu informací a zkušeností, včetně prohlídky starých nádherných sklepů přímo pod domem Mehoferových. Diskutovalo se docela hodně a samozřejmě následovala i ochutnávka šesti druhů (Veltlínské zelené 2006, Veltlínské zelené 2005, Ryzlink rýnský 2006, Chardonnay 2004, Zweigelt 2005, Merlot – Blauburgunder 2003) velice kvalitních, dobrých vín v nádherném a příjemném prostředí vinařského dvora. Po degustaci si mnozí účastníci nakoupili vína a odjížděli jsme dál k další návštěvě, tentokrát vinařské školy v Kremsu.
V den naší návštěvy ve Weinbauschule Krems (http://www.wbs-krems.at/) bylo právě slavnostní vyřazování absolventů, takže jsme prostory školy neprocházeli, ale hned se vydali k malé vinici vedle školy. Vinařský směr zde studuje asi 80 žáků ve čtyřletém oboru. Škola patří mezi řadu vynikajících vinařských škol v Rakousku. Výuku zajišťuje 15 odborných učitelů a pracuje tu ještě dalších 28 zaměstnanců. Kromě vinařství se tu studuje i ovocnářství.
Asi před týdnem tu byla velká bouřka s kroupami, které padaly v takovém úzkém pásu a bohužel právě na tuto vinici. Pohled to byl tristní, protože pro letošní rok měli doslova sklizeno. A to prý některé vinice o něco výš nad městem jsou ještě víc poškozené a poničené. Škola vlastní a obhospodařuje 10 ha vinic s odrůdami Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Zweigelt, Blauburger, Merlot, Cabernet Sauvignon, Frankovku a Rulandské modré a okrajově ještě některé další odrůdy převážně na vysokém vedení se sponem 280 x 80 cm. Řez provádějí na jeden čípek a jeden tažeň. Na vinicích dělají mnoho pokusů v rámci výuky. Produkuji asi 40 000 lahví vín ročně. Hlavní odběratelé jejich vín je zemská oblast St. Pölten a některé restaurace ve Vídni a Linzi.
Navštívil jsme velic pěkný starobylý sklep s nádherným archivem se 400 boxy, kde některým archivovaným lahvím po 20 létech vždy vyměňují zátky. Přechutnali jsme šest druhů vín (Veltlínské zelené 2006, Ryzlink rýnský 2006, Sauvignon blanc 2005, Zweigelt 2004, Neuburger ledové 2003 a likérové cuvée 2002).
Rozloučili jsme se a odejeli zpět k nám na Moravu. Čekala nás večer ještě návštěva velice zámé a úspěšné firmy Vinselekt Michlovský (www.michlovsky.com). Moderní haly a celé hospodářství myslím všechny docela ohromilo. V roce 2004 investovala firma cca 70 milionů do zcela nových výrobních provozů na ploše 1,5 ha s nejmodernější technikou a vybavením. Výrobní a skladovací kapacita je asi 3 miliony litrů vína. V současné době prodávají ročně přibližně 1,3 milionů lahví kvalitních vín. Procházka moderními halami plných nekonečnými řadami obrovských nerezových tanků, narovnaným i barikovými sudy v několika poschodích nebo obrovský expediční sklad se stovkami palet, to se tak hned u nás nevidí. V příjemném degustačním sklípku jsme ochutnali převážně bariková vína po nichž je stále mezi zákazníky velká poptávka. Velice příjemný a zajímavým bylo setkání s panem Michlovským.
Druhý den jsme hned ráno navštívili Šlechtitelskou stanici vinařskou a.s. ve Velkých Pavlovicích (www.slechtitelka.cz ), kde nás provázel velice příjemný a sympatický mladý technolog ing. Málek. Seznámil nás s historií stanice, podívali jsme se na část vinic a poté v přeplněné hale mezi tanky a později v mohutném sklepení pod stanicí také ochutnali devět vzorků vín. Mezi nimi samozřejmě nechyběl vzorek na stanici vyšlechtěného André.
Příjemným zážitkem plným legrace, recese a svérázného humoru samozřejmě i ochutnání několika vzorků vín z prezidentského archivu, byla návštěva sklepních uliček v Bořeticích veřejnosti známých jako Svobodná spolková republika Kraví hora (www.kravihora.cz ). Provázel nás prezident této recesistické republiky bývalý starosta Bořetic pan Petrásek.
Známá vinařská firma Patria Kobylí a.s. byla další zastávkou naší exkurze. Firma hospodaří vinicemi na rozloze 154 ha. Sklepním hospodářstvím nás mimo sklepmistra provázel také ing. Tomáš Čačík. S ním jsme navštívili největší sady meruně v ČR, kde v těchto dnech probíhá sklizeň. Zajímavou a příjemnou byla degustace šesti vzorků vín v pozdních sběrech a výběrech z hroznů.
Posledním vinařstvím, které jsme ve dvou dnech exkurze navštívili bylo Vinium Kobylí ing. Bukovský. Po krátké prohlídce a informací o výrobě vína a celkovém hospodaření jsme ochutnali 13 vzorků vín. Mnohé z nich ale bohužel nesnesly náročnější hodnocení na jaké jsme přece jenom zvyklí.
Oba dva dny všem 43 účastníkům odborné exkurze přinesly jistě plno dojmů a nových poznatků které mohou aktivní vinaři využít ve své praxi.
Podrobné informace o jednotlivých vinařstvích a jejich vínech s větším množstvím fotografií budou uveřejněné na portále O víně – http://www.ovine.cz/.

Ing. Jaroslav Hladík, 11.7.2007