Mezi Dyjákovičkami a Hadres je nová cyklostezka
Znojemsko – Zbrusu novu přeshraniční cyklostezku otevřeli ve čtvrtek zástupci Dyjákoviček a Vrbovce na Znojemsku a představitelé dolnorakouských obcí Untermarkersdorf a Hadres.
Obě sousední země tak získávají další spojnici, která v prostoru mezi bývalými přechody v Hatích a Hevlíně nabízí alternativní cestu mezi sousedními zeměmi. Používat ji však mohou pouze pro cyklisté, vjezd ke státní hranici z české strany zakazuje dopravní značka.
Na projekt, který cyklistům nabízí netradiční projížďku oblastí vinic Znojemska a Pulkautal, získali jeho autoři peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Znojemský deník, Autor: Dalibor Krutiš, 14.5.2010

Dnešní díl bude věnován cyklovýletu na světoznámou vinici Šobes. V nedávné době byla tato oblast pro občany nepřístupná a toto omezení se podepsalo na ochraně území, které patří k nejméně ovlivněným lidskou činností, pomineme-li vinice, které zde začali původní obyvatelé vysazovat před několika stovkami let.
Po roce 1989 se toto místo stává velmi často cílem desítky turistických výprav a cyklistických skupin. Přispěl k tomu i ochutnávkový stánek firmy Znovín Znojmo, který poskytne zájemcům možnost vychutnat si lahodný mok uprostřed přírody daleko od rušivých činností civilizace. Mnohý z ochutnaných vzorků byl vypěstován právě na Šobesu. Bývalá ochrana hranic paradoxně usnadňuje přístup do této lokality od obce Hnanice a Podmolí. Vybudované účelové komunikace pro vozidla pohraniční stráže umožňují pohodlný příjezd.
Směrem ze Znojma můžeme využít několik přístupových cest a záleží jenom na nás, kolik máme času a v jaké jsme kondici. Zřejmě nejrychlejší a nejpříjemnější cesta co do náročnosti je přes obec Mašovice, třeba i s odbočkou na Králův stolec. Dále pokračujeme do obce Podmolí a po tzv. signálce až do vrcholové partie téměř celého poloostrova Šobes.
V hlubokých meandrech je tato součást Národního parku Podyjí ze tří stran obtékána řekou Dyjí. Velmi prudkým sjezdem se dostáváme na nejužší místo celého přírodně zajímavého útvaru a můžeme si zde prohlédnout řeku na dvou místech. Při sjezdu dávejte velký pozor na míjející cyklisty a chodce a snažte se co nejvíce snížit svojí rychlost. Projdeme ochrannou brankou, která má zabránit vstupu v době sklizně, ale především zajišťuje ochranu vinohradu před zvířaty.
Přibližně po 250 metrech můžeme zastavit u již zmíněného odpočinkového bodu. Stánek Znovínu Znojmo na Šobesu patří do seznamu subjektů zapsány do turistických zajímavostí v projektu Cyklisté vítáni. Pro cyklisty to znamená, že v případě technických problémů mohou využít kufr pro základní opravy kol a neopatrným cyklistům možná pomůže zdravotnický batoh s výbavou pro laickou první pomoc. Cyklisté zde mohou koupit energetické tyčinky a výrobky pro pitný režim. Mapové podklady se budou hodit především cyklistům, kteří zavítali do lokality poprvé.
Pokračovat můžeme dál směrem k řece a přes nový most, který byl vybudován po povodních v roce 2002, se vydáme buď asfaltovou cestou směrem k bývalé rotě, nebo vlevo podél řeky a za čerpací stanici vpravo opět po asfaltové cestě až k nádržím závlahového systému. Na tomto místě máme opět dvě možnosti jak se vrátit do Znojma. Rychlá, ale relativně nebezpečná cesta je po hlavní komunikaci přes Havraníky a Nový Šaldorf.
Pomalejší, ale příjemnější cesta je přes vřesoviště a okraj obce Hnanice, Popice a Konice. Dále pokračujeme přes Kraví horu a opět dáváme pozor při sjezdu od televizního vysílače. Určitě doporučuji využít malé vyznačené objížďky, která vás bezpečně dovede na asfaltovou cestu. Karolininy sady jsou pro cyklisty uzavřeny, a proto musíte slézt z kola nebo použít serpentiny a vyjet na nám. Republiky. V případě, že jste se rozhodli u řeky Dyje těsně po sjezdu z Šobesu za dřevěným mostem u řeky Dyje pokračovat směrem na Hnanice, čeká vás již popsaná cesta po asfaltové komunikaci, nebo můžete využít část tratě cyklistického maratonu ZNOVÍN CUP Vinařská 50.
Nejlépe se na tuto trasu napojíte u hospody U parku v Šatově. Budete pokračovat směrem do polí a těsně před spojovací komunikací z obce Havraníky na Znojmo odbočíte vpravo a podél potoka dojedete až k nechráněnému železničnímu přejezdu. Dále přes železniční přejezd a podél trati až k bývalému strážnímu domku u zrušeného železničního přejezdu.
Zde se napojíte na asfaltovou komunikaci a podél vinných sklepů dojedete do obce Nový Šaldorf. Na vinici Šobes se dostanete i druhou stranou, to znamená přes Kraví horu nebo po silnici z obce Nový Šaldorf do Hnanic. Na této trase vás ovšem čeká velmi prudký kopec od řeky Dyje, respektive od mostu přes ochutnávkový stánek až po vrchol lokality Šobes.
V podzimních měsících je z důvodů sklizně hroznů uzavřena cesta přes Šobes, a proto je vhodné se o této uzavírce včas informovat. Náhradní trasa vede přes druhý dřevěný most, který je proti proudu cca 2 km od prvního a dále po modré turistické až k rozcestníku U milíře.
Další informace o vinařském turistickém programu můžete získat na www.znovin.cz.
Znojemsko.cz, 16.7.2007, Čestmír Vala
Znojemská vinařská stezka
Vinařské stezky spojují na Znojemsku pětapadesát vinařských obcí. V této rozlehlé oblasti si na své přijde skutečně každý. Vyznavači rovných přímých silnic a cest mezi poli ocení severní část stezky a na jihu oblast kolem řeky Dyje. Milovníci náročnějších terénů pak nejlépe vychutnají národní park Podyjí a lesní partie severně od Znojma.
Znojemská oblast je svou rozlohou největší na Moravě. Mezi obce s nejvýznamnějšími vinařskými lokalitami a uličkami patří jižně od Znojma Nový Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice a Vrbovec. Za pozornost jistě stojí také Jaroslavice s devadesáti sklepy.
Znojemská vinařská stezka začíná poblíž středu Moravského Krumlova u zámku, ve kterém je umístěna světoznámá Slovanská epopej Alfonse Muchy. Krumlov opustíte pěšinou kolem Týnského rybníka. Před sjezdem do Vedrovic vás napravo překvapí nádherný výhled na Pálavu, která vás tu a tam bude provázet dalších padesát kilometrů.
Po krátké zajížďce na Mikulovsko projedeme další tři obce a přijíždíme k hlavní silnici. Při jejím bezpečném přejezdu také opouštíme rovinatá pole a začneme stoupat do pestré krajiny mezi Miroslaví a Znojmem. Při vleklém stoupání do Miroslavi se můžete poprvé za celou dobu osvěžit pohledem na vinice na Markově kopci nad městem. Po prohlídce Miroslavi projedete mezi vinohrady a jste opět na silnici, až do Hostěradic s poněkud zvýšeným provozem.
Z Hostěradic stoupáte do obce Višňové. O turisty se tu vzorně starají, na návsi najdete toalety a sprchy. Z Višňové pojedete poprvé lesem. Lesní cesty jsou tu příjemně sjízdné, na několika místech budete překonávat mělký brod potokem. K lesní pohodě jistě přispěje fakt, že jedete téměř pořád z kopce.
Před příjezdem do Horních Dunajovic se můžete osvěžit koupelí v Dunajovické nádrži. Těsně před obcí pak v přítmí poutní aleje navštivte lesní kazatelnu s osvěžující studánkou.
Po běžné asfaltové silnici s možnoá lehce zvýšeným provozem dojedete přes Vítonice, Prosiměřice a Těšetice až ke hrázi Těšetické nádrže. Po případné koupeli vás čeká druhá lesní prémie na Kuchařovice. Les je protkán sítí nejrůznějších cest. Hlídejte si proto značení, zabloudit tu je snadné a nepříjemné.
Při výjezdu z lesa se blížíte ke Kuchařovicím, odkud máte poprvé možnost vidět Znojmo. Po průjezdu do Suchohrdel a Dobšic odbočíte do Sedlešovic a u mostu přes Dyji se napojíte na červenou stezku, Moravskou vinnou. Zelená značka tu končí.
Nyní máte dvě možnosti:
Po červené značce se dostanete přímo do středu Znojma. Projíždíte obrvoským areálem kláštera Louka. Parkem dojedete až na místo, kde červená stezka Moravská vinná, procházející celou jižní Moravou a spojující Znojmo s Uherským Hradištěm, začíná. Zde také začíná krátký úsek zelené stezky, procházející Národním parkem Podyjí a napojující se u hranic jižně od Znojma opět na červenou.
Po této zelené stezce pojedete městskými ulicemi, potom sjedete prudkým sjezdem do údolí, abyste tutéž výšku opět vystoupali na Hradiště. Kromě prohlídky zbytků velkomoravského hradiště se tu můžete krásným výhledem rozloučit se Znojmem.
Za chvíli již přejedete hranici Národního parku Padyjí, kde je třeba dodržovat návštěvní řád a používat vyznačené cesty. Jeďte raději pomalu a vychutnejte si výhledy na meandrující řeku Dyji. Železnou bránou nad vinicí Šobes projedete bez problémů. K vinici se spouštějte opatrně, nebo kolo raději veďte. Přímo mezi vinicemi je možné si vybrat z bohaté nabídky vín.
Vraťme se ale do Znojma a projedem si červenou stezku od jejího počátku:
Ze středu města projedeme klášterem Louka a Sedlešovicemi. Přes Konice, Popice a Havraníky dorazíme do významné vinařské obce Šatov. Celou vesnicí projedem k několika vojenským bunkrům, v jednom z nich je nyní muzeum opevnění. Po červené stezce projedem po polní cestě k nádraží. Od nádraží využijeme bývalou silnici pohraniční stáže, takzvanou signálku.
Přes Dyjákovičky dorazíme do největší vinařské obce Znojemska – Vrbovec. Nejkrásnější viinné sklepy jsou bohužel v uličkách kolem hlavní silnice, takže k jejich prohlídce si musíte zajet tam a zpět. Potom můžete pokračovat směrem na Načeratice, Derflice, Strachotice a Micmanice do Slupi. Tady se několikrát potkáte s Mlýnskou strouhou. Byla odvedena z Dyje, aby poháněla zdejší mlýny. Právě ve Slupi máte možnost se v muzeu mlynářství dozvědět více.
Zdroj: Moravské vinařské stezky
Cesta ve zkratce:
Suchohrdly u Znojma (Červený dvůr) – Suchohrdly u Znojma – Suchohrdly u Znojma/Napoleonův dub – Křižovatka nad Dobšicemi – Dobšice – údolí potoka Leska u Dobšic – brod přes Dyji u Lahoferovy ulice v Dobšicích – Bohumilice (bývalý mlýn) – Oblekovice (návrší nad obcí) – most přes řeku Dyji a Bažantí ostrov u Oblekovic – Sedlešovice (Kalvárie) – Znojmo/Loucký klášter – Znojmo/Starý Šaldorf (křižovatka na Dobšice) – Znojmo/Salisovo nám./nám. Republiky – Znojmo (Daunův palác)Dolní náměstí – Přímětice (budova statku) – Hluboké Mašůvky – Jevišovice – Vevčice – Rudlice – Plaveč – Únanov (hromadný hrob) – Kuchařovice (kříž u spojnice do Znojma) – Suchohrdly u Znojma
Popis trasy:
Středně nároční trasa dlouhá cca 60 km.
Podrobnější informace:
Informace o klíčových místech naleznete zde, stejně tak mapu trasy – pro lepší čitelnost doporučujeme zvětšit na 200%.
Cesta ve zkratce:
Ivančice – Padochov (3,5 km) – Neslovice (7) – po silnici 395 – Hlína (11) – Moravské Bránice (15) – Nové Bránice (17) – Dolní Kounice (19) – Pravlov (21) – Jezeřany-Maršovice (26) – Mor. Krumlov (40) – cyklotrasa 5006 – Rakšice (42) – Bohutice (49) – Miroslav (56) – cyklotrasa 5009 – Damnice (60) – Dolenice (62) – Břežany (67) – cyklotrasa 5008 – Čejkovice (71) – Borotice (76) – Práče (80) – Prosiměřice (83) – Kyjovice (85) – Žerotice (86) – cyklotrasa 5006 – Tvořihráz (88) – Kuchařovice (98) – Znojmo (100)
Podrobnější informace:
Cyklostezka začíná Ivančicích, kde si můžeme prohlédnout rodné domy Alfonse Muchy a Vladimíra Menšíka, kostel a Muzeum. Po této zastávce se vydáme do Padochova, Neslovic a okrajem přírodního parku Bobrava do Hlíny.
Pokračujeme do Dolních Kounic, kde najdeme nepřístupný zámek na místě bývalého kláštera, zříceninu kostela P. Marie a židovské památky (sinagoga a hřbitov).
Přes Pravlov se dostaneme na křižovatku a směrem vpravo projedeme Jezeřany a Maršovice. Dlouhým lesním úsekem klesáme do Moravského Krumlova, kde centrální památkou je zámek s výstavou 20-ti rozměrných obrazů Alfonse Muchy – Slovanská epopej.
Z města se vydáme na jih kolem Týnského rybníka podél rezervace Rakšické louky a značenou cyklotrasou dojedeme do Bohutic.
V Bohuticích je účelově využíván zámek, hřbitovní kaple, pod níž je postavena umělá Lurdská jeskyně. Zajímavým územím je chráněná krajinná oblast – Michálek. Stezka pokračuje přes Miroslav do Lechovic, Prosiměřic a v Žeroticích si můžeme prohlédnout zbytky zámku.
Přes Tvořihráz sjíždíme do Znojma, kde je tolik památek, že jimi vyplníme jakýkoliv dlouhý čas, který nám zbyl na cestě domů.
Cesta ve zkratce:
Hnanice – Nieder-Fladnitz – Hardegg – Čížov – Lukov – Hradiště – Znojmo – Hnanice.
Popis trasy:
Trasa patří k fyzicky náročnějším, je kopcovitá a převažuje asfaltový povrch (z menší části i lesní a polní cesty). Délka trasy – 58 km.
Podrobnější informace:
Z Hnanic se vydáme směrem na hraniční přechod. Za hraničním přechodem musíme odbočit doprava a po polní cestě jedeme směrem na Heiliger Stein.
Heiliger Stein:
Kultovní místo nacházející se na návrší nad obcí Mitterretzbach. Bohužel, z původního mariánského kostela jsou zachovány jen základy. V blízkosti stojí malá kaple.
Sjedeme na silnici a pokračujeme vpravo na Nieder-Fladnitz, dále na Merkersdorf, kde můžeme navštívit hrad Kaja.
Hrad Kaja:
Hrad byl poškozen v období husitských válek a v roce 1425 byl znovu opraven. Velkými rekonstrukcemi prošel v 70. letech 20. století. V těchto letech byla rekonstruována hradní kaple a opraveny místnosti hradního paláce, kde je nyní výstava historie hradu.
Po prohlídce pokračujeme na hraniční přechod Hardegg a dostáváme se zpět na území ČR. Cestou do Čížova můžeme navštívit hardeggskou vyhlídku. Tato zajížďka vám prodlouží trasu o 1 km.
Hardeggská vyhlídka:
Altánek, který se zde nachází, byl vybudován v roce 1885, ale zpustl a byl zničen. Znovu postaven byl v roce 1990 Rakouským klubem turistů. Z této vyhlídky si můžeme vychutnat pohled na údolí řeky Dyje a na nejmenší město Rakouska Hardegg s gotickým hradem, který pochází z 12. století. V současné době je zde expozice o mexickém císaři Maxmiliánu Rakouském a další sbírky umění starých amerických národů – Mayů, Aztéků a Inků.
Čížov:
Technické zátarasy, které se zde nachází, jsou poslední zachovalou částí bývalé železné opony, která uzavírala hranici mezi tehdejší Československou socialistickou republikou a Rakouskem. V obci je Návštěvnické centrum Národního parku Podyjí se stálou expozicí chráněného území. Hraniční přechod je pouze pro cyklisty a chodce.
Z Čížova pokračujeme po červené cykloturistické trase okolo Čížovského rybníka zvaného Dehťák, který je určený ke koupání, do Lukova. Dále pokračujeme k rozcestníku U Milíře, ale cesta nám umožňuje ještě jednu zajížďku. Pokud pro nás 4 km navíc nepředstavují překážku, můžeme se vydat po zelené cykloturistické trase až na Nový Hrádek.
Zřícenina Nový Hrádek u Lukova:
Areál zříceniny se nachází v Národním parku Podyjí, v zalesněné členité krajině s atraktivní vyhlídkou do meandrů řeky Dyje.
U rozcestníku opouštíme červeně značenou trasu a po lesní cestě dojedeme do Podmolí, odkud pokračujeme po silnici přes Mašovice a Hradiště až do Znojma. Ze Znojma jedeme po silnici přes Sedlešovice až za Nový Šaldorf.
Nový Šaldorf – Sedlešovice:
Staré vinařské obce s možností degustace vín ve vinných sklepech.
Za Novým Šaldorfem, na rozcestí, odbočíme do Konic a dále jedeme do Popic. Po polní cestě pokračujeme po modré cykloturistické značce okolo Popické kaple na asfaltovou cestu, kde opouštíme značku a odbočíme vlevo do Hnanic.
Podklad k textu: Turistický průvodce – Znojemsko, vyrobený pro OkÚ ve Znojmě.
Cesta ve zkratce:
Hrabětice – Božice – Borotice – Lechovice – Práče – Prosiměřice – Těšetice – Suchohrdly – Znojmo
Popis trasy:
Pokud bychom chtěli poznávat významné vinařské obce severnější části rozlehlého Znojemska, musíme za Hraběticemi odbočit na Božice a Borotice, v jejichž katastrech jsou velké výsadby vinic. Trasa nás dovede do Lechovic, kde má sídlo podnik Vinné sklepy Lechovice, s.r.o., zpracovávající hrozny ze širšího okolí. Vinárna a část provozu jsou umístěny v historickém sklepě budovaném v zámeckém parku v období 1723 – 1837. Podnik se snaží o typický projev charakteru znojemských vín a zvláště se to daří u odrůd Müller-Thurgau a Sauvignon.
Z Lechovic se přes Práče, které bývaly střediskem rozlehlého ZD, a Prosiměřice dostaneme do ovocnářského ráje vybudovaného v okolí Těšetic. Podél ovocných výsadeb nás cesta dovede přes Suchohrdly zpět do Znojma. Znojemská vína naplněná květinovými vůněmi tvoří znojemská příroda pod vlivem vyšší nadmořské výšky a pomalého vyzrávání hroznů, přinášejícího zachování prvotních aromatických látek plodů révy.
zdroj: článek vznikl v rámci projektu Moravské vinařské stezky
Cesta ve zkratce: – úsek ze Znojma do Hrušovan nad Jevišovkou:
Znojmo – Nový Šaldorf – Konice – Popice – Havraníky – Šatov – Chvalovice – Dyjákovičky – Vrbovec – Načeratice – Derflice – Strachotice – Slup – Jaroslavice – Hrádek – Dyjákovice – Hevlín – Hrabětice – Hrušovany nad Jevišovkou
Popis trasy:
Ze Znojma se vydáme po Moravské vinné stezce přes Nový Šaldorf, kde byl v pískovcovém útvaru vyhlouben známý Modrý sklep s velmi stabilní teplotou. Skladuje se v něm řada jakostních vín z vinic místního družstva. Je tu i vinařství rodiny Špalků se zajímavými sklepními prostorami, kládovým lisem a vinárnou. Od Znojma se táhnou směrem ke Konicím viniční svahy s význačnou polohou Kraví hora. Za Konicemi pokačují nádherné viniční tratě směrem na Popice, Havaníky, Hnanice a dále do Rakouska směrem na Retz. Bohužel jsou na naší straně osázeny jen z části. I v těchto obcích můžeme nalézt zajímavé vinné sklepy hloubené v pískovci. Stezka se pak obrací k východu a směřuje přes Šatov, Chvalovice, Dyjákovičky do Vrbovce, kde obhospodařuje větší plochy vinic Agrodružstvo Vrbovec, s.r.o. Hrozny zpracovává Agrovíno Vrbovec, s.r.o. ve vinném sklepě ve Chvalovicích. Ve Vrbovci se nachází Ampelos, a.s., šlechtitelský vinařský podnik, a v blízkosti Načeratic je umístěn objekt Ústředního kontrolního ústavu zemědělského, zaměřený na zkoušení a registraci nově vyšlechtěných odrůd vinné révy. Cesta nás vede Strachoticemi a Slupí do Jaroslavic, kde je kromě archivního vinného sklepa Znovínu celá řada malých soukromých vinných sklepů. Za obcí se rozkládá velký rybník (271 ha) s chovem ryb. Přes velké vinařské obce Hrádek a Dyjákovice se dostaneme do Hevlína, kde se cesta stáčí k severu a přes Hrabětice spěje do velké vinařské obce Hrušovany nad Jevišovkou. Zde na větší ploše vinic hospodaří Diana, s.r.o. Tím jsme po Moravské vinné stezce projeli jižní část Znojemska.
zdroj: článek vznikl v rámci projektu Moravské vinařské stezky

Znojmo – Kraví Hora – Sealsfieldův kámen – Devět mlýnů – vinice Šobes – Podmolí – Králův stolec – Hradiště – Znojmo
Popis trasy:
Trasa patří k fyzicky náročnějším, vede po lesních a polních cestách. Je zde méně asfaltových úseků, a proto je určena pro trekingová a horská kola. Délka – 31,5 km.
Podrobnější informace:
Celou trasu absolvujete po cykloturistické trase značené modře. Od rozcestníku pod Znojemskou přehradou stoupáme přes Kraví horu.
Kraví hora:
Kraví hora je pahorek jižně od Znojma se vzácnou vřesovištní flórou a faunou. Odsud se taky naskýtá nejkrásnější výhled na Znojmo.
Dále stoupáte směrem na Konice a Popice. Zde máte možnost malé zajížďky. Pokud pojedete 4 kilometry po zelené cykloturistické značce, dojedete na Sealsfieldův kámen.
Sealsfieldův kámen:
Z této vyhlídky se vám nabízí pohled na meandrující řeku Dyji zasazenou do hlubokého kaňonu. Toto místo si oblíbil i spisovatel Charles Sealsfield (odtud pojmenvání této vyhlídky ).
Obě trasy se setkávají nad obcí Havraníky, odkud pokračuje cesta okolo rozcestníku pod Šobesem, po visutém mostě přes řeku Dyji na vinici Šobes.
Vinice Šobes:
Šobes byl osídlen již v době kamenné. Od středověku zde byla pěstována vinná réva. V této lokalitě je pěstována špičková réva a toto místo je též považováno za nejkrásnější vinici v ČR, obtékanou řekou Dyjí a obklopenou lesy. Díky vhodném mikroklimatu dosahují vína z této lokality mimořádné kvality. Pěstuje se zde převážně Rulandské bílé a šedé, rýnský a vlašský Ryzlink. Zdejší ostroh nám umožňuje výhled na meandrující Dyji.
Po prudkém stoupání je z hřebene opět vidět meandrující Dyji. Dále pokračujte přes rozcestník Příčky. Před obcí Podmolí odbočíte doprava a po polních a lesních cestách dojedete k Andělskému mlýnu a na Králův stolec.
Králův stolec:
Vyhlídka na údolí Dyje se Znojemskou přehradou. Podle pověsti zde pozoroval polský král Jan III. Sobieski v roce 1683 přechod vojsk, která spěchala na pomoc Turky obležené Vídni.
Lesními a polními cestami dojedeme až na hradiště a odtud jedeme serpentinami po silnici na Znojmo ke Gránickému potoku a dále po jeho toku k výchozímu místu pod Znojemskou přehradou.
Podklad k textu: Turistický průvodce – Znojemsko, vyrobený pro OkÚ ve Znojmě.
Cesta ve zkratce:
Znojmo – Strachotice – Slup – Jaroslavice – Chvalovice – Šatov – Havraníky – Znojmo
Popis trasy:
Trasa není příliš obtížná a vede převážně po asfaltové cestě. Část trasy vede také po polní a lesní cestě. Délka – 53 km.
Podrobnější informace:
Ze Znojma se vydáte po silnici do Oblekovic. Zde odbočíte vlevo na Jaroslavice a jedete přes Načeratice, Derfice a Strachotice do Slupi.
Slup:
V obci lze slédnout renesanční vodní mlýn ze 16. století. Je to unikátní technická památka, obnovená Technickým muzeem v Brně roku 1983. Její součástí je mlýnice s funkčními stroji, s pohonem čtyř vodních kol a exponáty mlecí techniky.
Za Slupí odbočíme vlevo na Oleksovičky. Před mostem se dáme přes náhon vpravo a po cestě přejedeme další most a pokračujeme přímo, okolo domů, a pak zatáčkou doprava. Po několika metrech nás cesta přivede na břeh Jaroslavického rybníka, který objedeme až do Jaroslavic.
Jaroslavice:
V Jaroslavicích se nachází nejstarší vinařský archiv v ČR s víny od roku 1945. Skupinkám je umožněna prohlídka s degustací. Další zajímavostí je zámek z 16. století se starobylým sklepem. Tento zámek je veřejnosti nepřístupný. Na okraji obce leží Jaroslavický rybník, který je třetím největším rybníkem na Moravě.
Po silnici směrem na Znojmo, za sklepním hospodářstvím Znovínu Znojmo, odbočíme vlevo a pokračujeme po cykloturistické trase okolo Kočičího, Ovčího a Vinného vrchu až do Dyjákoviček a Chvalovic. Zde odbočíme vlevo a vzápětí vpravo na silnici směrem do Šatova.
Šatov:
Šatov je vinařská obec, ve které sídlí Znovín Znojmo a.s., což je největší vinařská firma na Znojemsku. Malovaný sklep, který se zde nachází, je evropskou raritou, vyzdobenou naivními malbami jednorukého malíře na pískovcových stěnách sklepa. Pěchotní srub, který byl součástí československého opevnění z let 1936 – 1938, je přístupný pro skupiny. V Moravském sklípku, který je více jak 300 let starý, se nachází privátní archivy. A je zde také umožněna degustace vín.
V Šatově pod kostelem odbočíme po silnici vpravo na Havraníky a v Novém Šaldorfě, u kaple, zahneme vlevo a za Sedlešovicemi po přejezdu mostu přes Dyji opět vlevo a okolo Louckého kláštera dojedeme do Znojma.
Nový Šaldorf – Sedlešovice:
Staré vinařské obce s možností degustace vín ve vinných sklepech.
Znojmo:
Místo bylo osídleno již v době kamenné. Historie města navazuje na tradici staroslovanského hradiště, které leželo nad soutokem Dyje a Gránického potoka. Po rozpadu Velké Moravy, v první polovině 11. století, vznikl na druhé straně hlubokého údolí v roce 1046 hrad Znojem, který byl v letech 1055 – 1222 sídlem údělných knížat z rodu Přemyslovců. V době panování českého krále Přemysla Otakara I. došlo ke sloučení několika tehdejších osad okolo hradu. Tím vzniklo město Znojmo, které bylo v roce 1226 povýšeno na město královské. R. 1190 byl založen premonstrátský klášter v Louce. Ve 13. století jsou ve městě zakládány kláštery dalších řádů – minoritů, dominikánů a klarisek. Po požáru 1490 je celé 16. stol. ve znamení renesanční přestavby, kterou vedou stavební mistři z Rakouska a Itálie. Roku 1645 obsadilo město vojsko švédského generála Torstensona, roku 1663 hrozili obsazením Znojma Turci a v letech 1679 – 1680 bylo zasaženo ničivou epidemií moru.
Větší rozvoj města nastal až ve druhé polovině 19. století s budováním císařských silnic do Prahy, Vídně a Brna. V době II. světové války bylo Znojmo součástí tzv. Sudet. Znojmo bylo osvobozeno Rudou armádou 8. května 1945. Celý historický střed města byl v roce 1971 vyhlášen za Městskou památkovou rezervaci.
Znojmo je proslulé vínem a znojemskými okurkami, které sem přivezl v 16. stol. opat louckého kláštera Šebestián Freytag z Čepiroh jako lék proti moru. Okresní město, hospodářské a kulturní centrum jihozápadní Moravy. Město je vychodiskem pro turistické trasy do východní části NP Podyjí.
Podklad k textu: Turistický průvodce – Znojemsko, vyrobený pro OkÚ ve Znojmě.