Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Vítejte v obci Znojmo – Konice

Konice je vesnice, část okresního města Znojmo. Obec leží na jižní Moravě, v těsné blízkosti hranic mezi Českou republikou a Rakouskem. Její poloha se rozléhá po jihovýchodním svahu Kraví hory, kde v miocénu (cca před 20-25 miliony let) tvořila břeh prehistorického moře vyplňující Panonskou pánev. Ves je tedy roztáhlá z mírného kopce dolů, do úrodné jihomoravské nížiny.

Okolní oblast je poseta vinicemi a úchvatnými scenériemi přírody, které spadají pod nejmenší národní park v České republice – Podyjí. Kousek od Konic, mezi vedlejší obcí Popice, romanticky ústí Trauznické údolí, vedoucí k nedaleké protékající hraniční řece Dyji. Její břehy umožňují nekonečně zajímavé procházky např. ke znojemské přehradě.

Obec nemá vlastní samosprávu, jelikož 1.7.1980 byla připojena k 3 km vzdálenému Znojmu a tím spadá pod znojemský městský úřad.

Oblast Konic je nesmírně bohatá na cyklistiku, pěší túry nebo na cesty, které jsou vhodné pro jízdu na koni, jelikož zde prochází jedna z hlavních turistických značek NP Podyjí. Další zajímavostí je historicky nejstarší oblast Konic od prvního osídlení, která se nachází ve spodní části obce s domy původních vinařů a sedláků. Jsou postaveny na pískovcovém podloží prehistorického moře, které tak umožnilo zbudovat spletené sítě sklepních chodeb pro uskladnění vína. Pod obcí se jich nachází cca 1 km.