Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Languages

O vinařství v obci Vrbovec

Geologická charakteristika obce

Oblast se sníženinami podél Daníže, Haťského a Vrboveckého potoka je budovaná výhradně sedimentárními formacemi karpatské předhlubně – stupeň karpat. V jeho nejnižší části jsou břidličnaté jíly až diatomity, nad nimi šedé vápnité jíly. Nejvyšší část sledu tvoří prachovité písky až prachy s polohami vápnitých pískovců. Pěkné ukázky nejmladší části profilu s jílovitými závalky odtrženými kdysi z nedalekého pobřeží byly dokumentovány pracovníky znojemského muzea v reálu terasové vinice pod Ovčím vrchem (Lampelberg) u Ječmeniště. Z okolí pochází i nálezy zkamenělin (otisk ježovky, schránky měkkýšů, otisky rostlin a úlomek prokřemenělého dřeva). Z vápnitých jílů jsou známé nálezy nepravidelných i kulovitých pískovcových a také železitých konkrecí.


Plocha viničních tratí:             449,2 ha

Názvy viničních tratí:              Ječmeniště: Dolina, Lampelberk; Vrbovec: U sv. Urbana, Slunný vrch, Waldberk, Nad sklepy, Vinná hora, Šác

Tradice vinařství v obci Vrbovec

1230 příchod německých kolonistů, donesení vinné révy 1709 povolen obci výčep vína 1727 začala výstavba vinných sklepů

Vinné sklepy byly budovány ve svazích kolem Vrboveckého potoka. Nejvýznamnější sklepní lokalitou, která tvoří i svérázný kolorit krajiny, je řada sklepů kolem silnice, která jde z Vrbovce severozápadním směrem a vyúsťuje na státní silnici Znojmo – Vídeň. Menší lokality se sklepy jsou též severně a jižně od obce.

Vrbovec má největší výměru vinohradů a vynikající polohy pro pěstování révy vinné. Především Valdberky, Vinná hora, Nad sklepy, ale i polohy na Ječmeništi – Lamperberg, Dolina a další. Ze soukromých vinařů největší plochu (19 ha) obhospodařuje pan Michalec, z toho 13,5 ha na Ječmeništi. Velmi známé jsou vrbovecké sklepy v údolí Vrboveckého potoka. Místní vinaři dosahují mnoha ocenění na výstavách vín, některé sklepy lze navštívit a vrbovecká vína ochutnat. Po dohodě s panem Michalcem (0624/230 215) lze navštívit i jeho vinohrady a sklep.


Vinařství Jana Vaňka Vrbovec

Vrbovec: Vína pana Vaňka jsou nabízena většinou v hotelových restauracích v některých městech ČR a v několika znojemských vinotékách. Znal jsem z jeho produkce pouze jakostní Modrý Portugal, který mi velice chutnal. Proto nabídka degustace průřezem vín tohoto vinařství byla jasnou výzvou nezaváhat a jít. Stalo se a s čistým svědomím mohu konstatovat, že jsem udělal dobře. I když se pan Vaněk degustace z neodkladných důvodů nezúčastnil, s přehledem a znalostí věcí převzal představení jeho vín ing. Jaroslav Linhart, majitel naší oblíbené vinotéky ve Znojmě.

Se svými 343,9 ha registrovaných vinic a 433,6 ha viničních tratí patří vinařské obci Vrbovec deváté místo v desítce největších vinařských obcí ČR a je největší ve znojemské vinařské podoblasti. V katastru obce jsou například i viniční trati z nedalekého vinařství Eko Hnízdo s.r.o. V obci vzdálené asi 10 km od Znojma je registrováno celkem 59 vinařů a jedním z nich je i Jan Vaněk. Vinařství je malé a relativně mladé, protože vzniklo v roce 1995 s vinicemi o rozloze 1 ha. Některé vinice jsou staré až 37 let. Pan Vaněk zpracovává hrozny z vlastních vinic, které rozšířil v roce 1996 na současné 3 ha. Nakupuje také hrozny od vinařů v okolí. Pěstuje následující odrůdy révy vinné: Ryzlink vlašský a rýnský, Veltlínské zelené, Müller – Thurgau, Rulandské šedé a bílé, Tramín červený, Sauvignon, Muškát moravský a z červených odrůd Svatovavřinecké. Filosofie firmy je klasickou technologií vyrábět vína kvalitní, výrazná – přívlastková, typická pro zdejší oblast. V pěkné romantické sklepní uličce v nedalekých Chvalovicích vlastní firma celkem dva sklepy – výrobní a skladovací, archivní. V dubových sudech ve výrobním sklepu nechává asi 10 až 11 měsíců zrát všechna mladá vína a poté po lahvování ještě 1 až 2 roky.

Vynikající jsou tramíny, které získávají uznání (Vinoforum 2000: Tramín 1999, výběr z hroznů – stříbrný, dále Vinoforum 2001: Tramín 2000 – zlatý, Sauvignon 2000, PS-stříbrný). Bývá zastoupený i v Salonu vín ČR ve Valticích. Ceny získává firma na Valtických trzích, Vinexu, Sauvignonforu atd. i za další vína. Ochutnali jsme osm vzorků, které uvedl pan Linhart a ostatní kolegové se přidávali ve svém hodnocení a komentování. Atmosféra byla opět velice příjemná a družná.

Degustovaná vína:

Ryzlink vlašský, ročník 2004, jakostní – pěkná světlejší barva, ve vůni i v chuti jemně kořenitý, pikantní kyseliny. Vydařený, dobrý vzorek.

Veltlínské zelené, ročník 2004, jakostní – vyrovnaná, kořenitá chuť i vůně, jemné medové tóny. U kolegů byl tento vzorek označen za nejlepší. I mně velice chutnal, ale měl jsem jiného favorita.

Ryzlink rýnský, ročník 2004, pozdní sběr. Pochází z vinice sázené v roce 1968 z viniční trati U svatého Urbana. Provádí velice krátký řez a preferující silně reduktivní výnosy. Typická jemná vůně lipového květu, lahodné kyselinky, dlouhá dochuť, má předpoklady k další archivaci. Vynikající. Ne nadarmo je tato odrůda jednou z vlajkových lodí firmy. Výběr z hroznů ročníku 2000 získal titul Král vín ČR na XV. Přehlídce vín znojemské podoblasti v roce 2004.

Sauvignon, ročník 2004, pozdní sběr z viniční trati U svatého Urbana. Ovocitý s nádechem klasických kopřiv, trochu černý rybíz.

Sauvignon blanc, ročník 2004, pozdní sběr, šarže číslo 05/04/43, je vyrovnanější v chuti, pikantní kyselinky, 12,3% alkoholu. Ve srovnání vyšel poněkud lépe nežli předchozí, ale oba jsou velmi, velmi dobré.

Tramín, ročník 2004, pozdní sběr, směs dvou odrůd Tramín červený a Tramín kořenný, sazenice vysázené v roce 1996 a dovezené z Německa, silná plná aromatická vůně, kořenitá velice výrazná chuť s příjemnými zbytky cukru, tělnatý, dlouhá dochuť s jemnými hořčinkami. S obsahem alkoholu kolem 12%. Další vlajková loď firmy – pozdní sběr ročníku 2001 byl zařazen mezi Top 77 nejlepších vín ČR 2003/2004. Vynikající, opravdu jsem si pochutnal.

Muškát moravský, ročník 2004, pozdní sběr – velice výrazná muškátová vůně i chuť, středně dlouhá dochuť, příjemné cukry, jemné kyselinky. Velice dobrý.

Modrý Portugal, ročník 2004, jakostní šarže číslo 05/04/02. Z viniční trati Kamenná hora. Tmavší rubínová barva, příjemná ovocitá vůně višní, jemné květinové tóny, trochu ovoce, příjemné lehké třísloviny, alkohol 13,3%. Vydařené dobré víno.

Opět se potvrdilo, že malí vinaři si dokáží se svými víny pohrát a výsledek je vynikající. Jsem rád, že jsem víc poznal vína pana Vaňka a určitě se k nim budu v budoucnu vracet. Doporučuji i ostatním zájemcům o dobrá kvalitní vína – pokud přijedete na Znojemsko, navštivte Vrbovec a ochutnejte vína, která vás nezklamou.

www.znojmocity.cz, jarda, 29.12.2005