Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Languages

Moravský sklípek a Vinařská stodola v Šatově

Gastronomické a hudební akce ve Vinařské stodole

Je nemnoho firem z oblasti výroby vín, které se věnují vinařské turistice tak, jako společnost Znovín Znojmo, a.s. Stále se rozšiřující Vinařský turistický program zahrnuje mimo jiné již tradiční gurmánská setkání – Ochutnávková středy v Moravském sklípku a v přilehlé Vinařské stodole v Šatově:

Moravský sklípek v Šatově

Ve slunečných rovinách jižně od Znojma, jen kousek od rakouských hranic, leží stará vinařská obec Šatov. Stopy tisícileté tradice pěstování vinné révy jsou patrné doslova na každém kroku, zejména pak v pitoreskních sklepních uličkách, které si dosud uchovaly původní ráz.
V jedné z nich najdete Moravský sklípek – stálici Vinařského turistického programu a také ráj všech labužníků a milovníků kvalitního vína. Můžete tu ochutnat znojemské speciality, nechat si doporučit některé ze zdejších lahodných vín a romantické chvíle nad sklenkou pak strávit v tři sta let starém sklepě. A koho neláká chladné podzemí, může se uvelebit ve vinárně, na terase anebo v pravé vinařské stodole.
Pokud byste rádi ochutnali naše vína, neváhejte a využijte další možnost: stálou ochutnávku až šesti vzorků vín, která si samozřejmě můžete přímo ve sklípku koupit – za základní cenu – a odvézt si tak ze Šatova stylový a báječný suvenýr.
Doporučení pro cyklisty: vřele doporučujeme v rámci vašeho putování, lze zde také zaparkovat automobil a vydat se po cyklotrasách a dalších turistických aktivitách Znovínu.

Gurmánské akce v Moravském sklípku

Pohostinnost, výtečné víno a krajové gastronomické speciality – to je stručná vizitka Moravského sklípku. Ať už do Šatova zavítáte sami, s rodinou nebo s přáteli, soukromě či služebně, budete vždy vítáni. Na jídelním lístku najdete pochoutky teplé i studené kuchyně, rybí, uzeninové a sýrové speciality, samozřejmě doplněné pravými znojemskými okurkami. Pro větší skupiny můžeme zorganizovat zajímavý odpolední či večerní program s cimbálovou muzikou, harmonikou.

Ochutnávkové středy v Moravském sklípku

Popíjet víno a umět je patřičně vychutnávat, to jsou dvě naprosto rozdílné věci. Pokud chcete nahlédnout vinařům pod pokličku, dozvědět se o víně více než je běžné a naučit se je správně degustovat, pak byste se měli v Moravském sklípku zastavit některou poslední středu v měsíci. Mezi sedmou a devátou hodinou večerní zde pořádáme pravidelné tematické ochutnávky odrůdových vín Znovínu Znojmo s odborným výkladem.
Pokud se vám žádný z nabízených termínů nehodí, nevadí. Pro všechny hosty totiž máme v Moravském sklípku přichystanou stálou ochutnávku šesti vybraných vzorků vín, které si navíc můžete zakoupit hned na místě za výhodné ceny.

Vinařská stodola u Moravského sklípku

Vinné sklepy neodmyslitelně patří do koloritu krajiny v okolí Znojma. Její obraz dotváří rovné linie vinohradů a sklepy s lisovnami na úpatí svahů nebo na rovinách, místy jednotlivě roztroušené, jinde seřazené do ulic nebo čtvrtí. Vinné sklepy a stavby, které vinice od pradávna provázejí, jsou mlčenlivými pamětníky dob rozkvětů vinohradnictví a vinařství i dob jeho úpadků.
Typickou ukázkou takového komplexu je rekonstruovaná vinařská stodola s fragmenty dalších vinařských staveb. Přes stodolu vede nejkratší cesta z hlavní šatovské ulice k Moravskému sklípku. Právě tady, ve vinařské stodole, se o prázdninových sobotách konají oblíbená posezení s muzikou, právě tady můžete objevovat a vychutnávat lidové tradice, spojené s kouzelným světem vína.

Informace o provozu restaurace a vinárny:
Jiří Dočekal, Moravský sklípek v Šatově, 671 22 Šatov 337, tel.: 515 232 218, 723 685 551, e-mail: jiri.docekal@guick.cz
Prohlídka sklepa: pokud nebude přítomen správce privátních boxů pan Vyklický, objednejte si u něj prohlídku na tel.: 606 722 290.
Kapacity: restaurace a vinárna až 60 osob, venkovní terasa až 70 osob, vinařská stodola až 130 osob
posezení ve sklepě v otevírací době až pro 90 osob.
Text: internetová prezentace spol. Znovín Znojmo, a.s. – www.znovin.cz


Akce ve Vinařské stodole (červenec 2006)

Foto: Jiří Dočekal