Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Vítejte v obci Oleksovice

O městysu Oleksovice

Městys Oleksovice je položen v dolině, 2 kilometry od státní silnice mezi Brnem a Znojmem vzdáleným od městyse 15 kilometrů. Je obklopen 160 ha lesů a 30 ha vinic. Městysem protéká potok Skalička vlévající se na sousedním katastru do řeky Jevišovky a ta ústí dále do řeky Dyje.

Osud Oleksovic, stejně jako řady dalších znojemských obcí, byl v minulosti spojen s klášterem v Louce u Znojma. Městys mu patřil po celou dobu jeho existence, tedy od roku 1190, kdy jsou Oleksovice zmiňovány v zakládací listině louckého kláštera, až po zrušení kláštera v roce 1784. Vliv louckého opatství lze najít i v oficiálním znaku městyse, jehož spodní polovinu tvoří stříbrné pole s velkým písmenem W zlaté barvy: Wenceslaus – Václav je jméno patrona, jemuž je zasvěcen kostel v louckém klášteře. Stejnému klášteru městys vděčí i za vybudování farního kostela a jeho opatu Lamberkovi za zřízení školy. V současnosti klasická venkovská malotřídka se může pochlubit řadou úspěchů. Patří mezi několik základních škol v České republice, které nesou titul Ekoškola roku 2005.
Na městečko byly Oleksovice povýšeny v roce 1336. V témže roce bylo dáno Oleksovickým také Právo soudní. Malebnost Oleksovic, daná existencí staveb charakteristických pro venkov, mezi něž patří kostel s farou a hřbitov s kostnicí, přilákala i filmaře. V roce 2006 se zde natáčel jeden z dílů televizního seriálu – populární moravské Četnické humoresky.
Největší místní raritou je na říčce Skaličce vybudovaná vodní nádrž, která se stala rájem vodních lyžařů a zájemců o turistiku vůbec. Vodní sporty zde provozuje úspěšný klub vodního lyžování TJ Delfín Oleksovice, který nabízí turistům a rekreantům zázemí ve formě nenáročného ubytování.

Starosta Oleksovic si na začátku dubna roku 2009 vyzvedl u předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka dekret s potvrzením, že jejich obec byla povýšena městys.

Vinařství – tradice, současnost

Oleksovice mají čtyři viniční tratě – „Rusteny“, „Rajny“, „U lipky“ a „U zámku“ s převládající odrůdou Müller – Thurgau. Celkem zabírají vinice plochu 42 ha.Ve viniční trati „U lipky“, nacházející se v těsném sousedství státní silnice z Pohořelic do Znojma, je mnoho mladých výsadeb, včetně dříve na Znojemsku takřka nepěstované odrůdy Cabernet Sauvignon. Běžněji se zde vyskytuje např. odrůda Rulandské modré. O vinice pečují Vinné sklepy Lechovice, jeden z největších a nejúspěšnějších producentů vín na Znojemsku. V městysu se nachází také sklepní ulička s řadou vinných sklepů.

Památky a zajímavosti

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Sochy: sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána
Karner – gotická kaple s kostnicí
Fara (1776)
Sousoší Nejsvětější Trojice
Kříž na mramorovém sloupu
Kaplička
Přírodní památka Oleksovická mokřina
Přírodní památka Oleksovické vřesoviště s hnízdištěm břehule

Turistika

Do Oleksovic se dostanete na kole po Znojemské vinařské stezce, která vede přes blízké Hostěradice; zde z cyklostezky odbočíte, pokračujete po silnici č. 397 a po dalším odbočení se dostanete až do Oleksovic.

Statistické údaje 
Počet obyvatel
(k 1.1.2007)
685
Z toho v produktivním věku382
Průměrný věk obyvatel36
Počet domů216
První písemná zpráva25. října 1190
Nadmořská výška 209 m n. m.
Počet katastrů1
Velikost katastru2 058 ha
Počet částí1
Celková výměra pozemků (ha)1833 ha
Vlakové nádražíne
Autobusová zastávkaano
Poštaano
Praktický lékař pro dospěléano
Dětský lékařano 
Stomatologne 
Základní škola (1. - 4.)ano
Mateřská školaano
Hřbitovano
Kostelano
Knihovnaano
Hřiště (kemp, tenis, restaurace)ano
Délka místních komunikací4 km 
Splašková kanalizace a ČOVano
Plynano
Veřejný vodovodano
Sbor dobrovolných hasičůano

Místo podání žádosti                                              
nebo stížnosti                                                           
Úřad městyse Oleksovice
Oleksovice 69
671 62 
Bankovní spojení 
 00637475
DIČ (městys není plátcem DPH) -
Obec s rozšířenou působnostíZnojmo
Obec s pověřeným obecním úřademZnojmo