Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Languages

Památky a zajímavosti v obci Jaroslavice

Renesanční zámek, park, kašna

Nejprve zde stála dřevěná tvrz, poději hrad, který byl několikrát vypálen. V 16. stol byl vystavěn renesanční zámek, v němž byly provedeny barokní úpravy v 17. stol. italským stavitelem Domenikem Martelim. V letech 1730-36 byla provedena druhá barokní přestavba podle návrhu Fišera Emanuela z Erlachu (osobní přítel hraběnky Palavicini).

Stropní freska v zámecké kapli je od Antona Maulpertsche.

Jaroslavický zámek měnil často majitele a tím posledním byl August von Spee. Od r. 1945 je zámek ve vlastnictví státu a od r. 1990 obce.

Po roce 1989 byl již značně zdevastovaný zámek předán obci Jaroslavice, která bohužel nemá peníze na jeho údržbu, natož jeho komplexní obnovu, a proto se rozhodla zámek nabídnout k prodeji za účelem jeho dalšího využití.

Archiv vín

Nejstarší archiv vín v naší zemi, kde můžete ochutnat červená vína z místní produkce (archiv patří společnosti ZNOVÍN Znojmo a.s. se sídlem v Šatově). Je umístěn na zámku.

Farní kostel sv. Jiljí

Byl vystavěn v letech 1788-91 se třemi oltáři a dvěma zvony. Kostel zdobí barokní vyřezávané lavice a malovaná okna. Oltářní obrazy jsou od J. Höfflera, plastický výzdoba je od O. Swiegela.


Pranýř z doby hrdelního práva (na ul. Hrádecké).

Mariánský sloup (nachází se na náměstí u artézské studny).

Barokní sochy

Jsou umístěny v zámeckém areálu, u kostela, na fotbalovém hřišti a v polích za obcí. Jsou to sochy:

sv. Donáta,  sv. Antonína, sv. Jana Nepomuckého, Nejsvětější Trojice, sv. Jiljí aj.

Jaroslavický rybník

Má rozlohu 245,57 ha. Slouží výhradně k chovu kaprů a jiných ryb. Každoročně se zde konají tradiční výlovy. Sportovní rybáři si zde mohou zakoupit povolenku a chytit třeba i 10ti kilového kapra.