Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Vítejte v obci Horní Dunajovice

Také slyšíte šumění řeky při vyslovení názvu této obce? Ne náhodou – původní obyvatelé Hroních Dunajovic patrně přišli z oblasti okolo Dunaje. Vodu mají Dunajovičtí vůbec v oblibě – uprostřed vsi stojí historcká vodní tvrz (přebudovaná na sýpku), na horním toku potoka tekoucího v katastru obce se rozkládá závlahová nádrž, ráj rybářů a turistů.

O bohaté historii obce a tradici pěstování révy vinné v Horních Dunajovicích svědčí dokument z roku 1386, kdy jeden z movitých znojemských rychtářů koupil „ves s polnostmi, lesem, tvrzí a vinicemi“, myšleno Horní Dunajovice. Zdejší viniční tratě patří k historicky nejstarším a především Frédy a Stará hora se řadí ke špičkovým viničním tratím první kategorie, označovaným též jako „terroir“.

Jestli se chcete dozvědět, jak probíhá velikonoční „hrkání“ mezi dvěma rivaly – částmi obce, zajeďte se podívat do Horních Dunajovic. Nebo raději ne – co kdyby vás zasáhlo vejce naložené v hnoji, či jiná originálně páchnoucí střela určená jedné ze soupeřících stran?

Další kuriozitou je šikmá kostelní věž – věž s větší výchylkou od svislice byste v České republice nenašli.
Jak informuje přiložená „tabule“, mezi významné objekty v obci patří fara, škola, kaple, hřbitov, poutní místo Rybnice a již zmiňovaná vodní nádrž.

Ale do Horních Dunajovic se přece jen jezdí hlavně za vínem!

(Více v sekcích Historie a Památky)

Počet obyvatel (k 31.12.2005): 640
Místo podání žádosti nebo stížnosti: Obecní úřad Horní Dunajovice
Horní Dunajovice 102
671 34
Bankovní spojení: ČS spořitelna Znojmo
č.ú.: 1581876389/0800
IČ: 00292818
DIČ (obec není plátcem DPH): CZ00292818
Obec s rozšířenou působností: Znojmo
Obec s pověřeným obecním úřadem