Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Languages

V Dobšicích se opět ochutnávala vína

Dobšice: Sdružení dobšických vinařů se stává v posledních několika málo létech stále známějším díky akcím, které začali pořádat pro širokou i odbornou veřejnost. Mimo menších místních vinařských ochutnávek či výstav to jsou docela náročné akce přesahující rámec regionu. Snad jedinou velkou přehlídkou růžových vín u nás je nepochybně prestižní a letos třetí ročník Jarovín Rosé. Posledního března bude tato výstava s velice zajímavým doprovodným programem (zážitková gastronomie, zážitkové menu Jarovín Rosé 2007 atd.), poprvé pořádaná v nedávno rekonstruovaných prostorách starého Althanského paláce na Horním náměstí ve Znojmě.

Druhým významným počinem lákajícím milovníky vín z celé republiky je Putování po sklípcích v Dobšicích. Značnou zásluhu mají asi kromě všech zúčastněných a mnohdy i „bezejmenných“ drobných, ale nadšených vinařů a jejich pomocníků z Dobšic dvě profesionální vinařské firmy – Vinařství Hort a Vinařství Lahofer.

Po loňské premiéře bylo v sobotu 17. února ve vinařské obci v Dobšicích u Znojma docela rušno. Před místní Sokolovnou parkovala auta nejenom z blízkého či vzdálenějšího okolí, ale i z Brna, Ostravy, Prahy či ze Slovenska. Možná, že si někteří vínomilci vtipně spojili Putování časem po archivních vínech Znovínu, které předcházelo v pátek vpodvečer v Louckém klášteře ve Znojmě, s „dobšickou“ sobotou. Nebylo se čemu divit, protože od 10.00 hodin do 19.00 hodin tu bylo otevřeno pro veřejnost krásných 14 sklepů místních vinařů. V Sokolovně pořadatelé prodávali nejenom vstupenky, ale účastníci dostávali skleničku, nezbytnou mapku s označením trasy ve sklepních uličkách s otevřenými sklepy a bodovací lístky. Do nich účastníci mohli zapisovat a hodnotit ochutnávaná vína a po odevzdání lístků se potom večer v 19.00 hodin vyhodnotilo víno nejlepšího drobného vinaře a celkově nejlepší kolekce vín. Za podpory Obecního úřadu v Dobšicích z iniciativy Sdružení dobšických vinařů společně s Vinařství Hort a Vinařství Lahofer, a.s. (dříve První znojemská vinařská, a.s.) uspořádali letos druhý ročník putování po sklepích místních vinařů s ochutnávkou jejich nejlepších vín až na malé výjimky ročníků 2005 a 2006.

Zatímco se v roce 2006 zúčastnilo prvního ročníku asi 200 milovníků vín, letos prý jich bylo více jak tři stovky. A jak starosta ing. Jaroslav Jenšovský řekl, příštím rokem jich přijede určitě zase o něco víc. Akce získává na oblibě, vydařila se nejenom krásným slunným počasím, ale hlavně vstřícností vinařů a výbornou prací pořadatelů. Ti zajistili na dvou místech příjemné občerstvení v podobě opékaného prasete, jehož vůně byla cítit po celých Dobšicích, a zabíjačkových specialit. Mezi sklepy jezdila koňská drožka a po celý den obcí procházely veselé, rozjařené masopustní maškarády a ovínění napoleonští vojáci připomínající bitvu u nedaleké Dyje. Po dvacáté hodin večerní byla totiž v Sokolovně tradiční masopustní veselice.

Protože jsme vloni šli poslušně podle plánku a čísel, stalo se, že první sklepy byly k prasknutí – s touto vlnou jsme se nesli téměř po celé odpoledne…. Zvolili jsme jinou taktiku a šli jsme od nejvzdálenějšího čísla, kam jsme navíc zajeli autem (laskavostí J. Chaloupeckého zůstalo zaparkované v uzavřeném areálu až do druhého dne – díky!), a tím byl nově vybudovaný areál Vinařství Lahofer, a.s. Pravdou je, že podobnou strategii vymyslelo i několik dalších kolegů, ale nebylo jich zase až tolik a my byli zcela první. Člen představenstva, vedoucí prodeje a marketingu Jaroslav Chaloupecký, nabídl 6 velice dobrých vín (Müller – Thurgau jakostní 2004, Veltlínské zelené jakostní 2004, Rýnský ryzlink pozdní sběr 2005, Svatovavřinecké jakostní 2004) z nedalekých vlastních vynikajících viničních tratí Babičák a U Hájku. Na závěr jsme se namlsali skvělým Sauvignonem 2005 výběrem z hroznů a Zweigeltrebem 2005 pozdní sběr a po mírním bloudění neuvěřitelnými zkratkami jsme se naprosto nečekaně přesunuli k poslednímu sklípku číslo 14 a od něj už zcela „plánovně“ v protisměru až do Sokolovny. Zvolili jsme opravdu dobrou taktiku, protože jsme si v klidu nejenom prohlédli a obdivovali nádherné sklepy, ale dobře si popovídali s vinaři a ochutnali nabízená vína, u mnohých i malá občerstvení.

O velké vinařské tradici Dobšic svědčí tři staré sklepní uličky. Obdivovatel vinařské architektury a vůbec každý, kdo má rád původní staré sklepy bez moderních přístaveb a podivných rekonstrukcí, si určitě zde přišel na své. Sklepy tu jsou velice originální a navzájem se lišící. Téměř všechny v hloubce více jak 6 metrů jsou kopané v pískovci a u většiny se do nich vchází kratší či delší šíjí. Některé mají vybudované lisovny, například u Koňaříků v ní mají nádherný starý kládový lis, který jsme obdivovali i vloni a do jiných se scházelo přímo z cesty. Typická je u většiny sklepů goticky ostře klenutá chodba zabraňující sesypání či její propadnutí. Mnoho sklepů je rozvětvených a často mají v nich vyhloubené velice příjemné, malebné a stylové místnosti, často s funkčními krby pro posezení s přáteli (např. u Zdeňka Veselého). Jen několik sklepů bylo klenutých a vyzděných cihlami, nebo třeba jenom částečně.

Nádherné jsou do pískovcových stěn vyškrábané nepravidelné boxy pro uchovávání archivních vín, jaké jsme viděli u Josefa Knotka (měl velice dobrý Rýnský ryzlink). Někteří vinaři každoročně oškrabávají pískové stěny (Zdeněk Veselý), takže doslova svítí čistotou, jiní je nechávají bez pravidelného ošetření s charakteristickou sklepní patinou a atmosférou (sklepní muzeum Vinařství Hort).
Za podpory obecního úřadu a pochopitelně jednotlivých majitelů je patrná snaha a úsilí o vylepšení vnějšího vzhledu jednotlivých sklepů ve sklepních uličkách i jejich okolí. I když je ještě řada sklepů, kterým by určitě slušela přinejmenším nová omítka a fasáda. Vše je jistě o chuti, času a v neposlední řadě o financích. Ale čas ukáže, zda si jejich majitelé vezmou příklad z ostatních nově opravených sousedních sklípků.

Cenu nejlepšího malovinaře v letošním druhém ročníku získal ing. Antonín Čáp (nabízel Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené oba ročník 2005) a nejlepší kolekci 6 druhů nabízených vín obhájilo Vinařství Hort (Veltlínské zelené pozdní sběr 2005, Chardonnay pozdní sběr 2005, Pinot noir pozdní sběr 2004, Svatovavřinecké kabinet rosé 2006 a známková vína v cuvée Chardonnay + Rulandské bílé Charlotta 2003, červená Frankovka Franceska 2003).

Organizátoři a vinaři v Dobšicích opět udělali pro propagaci vinařství znojemské vinařské podoblasti, svých vín a nepochybně i své obce opravdu mnoho. Letošní ročník se vydařil, byl zase o něco lepší a můžeme se jenom těšit na další únorové putování dobšickým podzemím v roce 2008.

Jaroslav Hladík, Znojmocity.cz, 27.2.2007, foto – autor