Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Languages

O růžové výstavě

Sokolovna v Dobšicích ve znamení růžové barvy – Jarovín Rosé 2006

Sdružení dobšických vinařů se v posledním půl roce pořádně zviditelnilo svými akcemi, které přesahují rámec regionu. Nejsou na to sami, protože je  vydatně podporuje známé místní Vinařství Hort a Obecní úřad. Po velice vydařeném listopadovém I. Putování dobšickým podzemím, o kterém jsme přinesli reportáž, se v sobotu 25. března 2006 konal III. ročník výstavy růžových vín Jarovín Rosé 2006. Myšlenka uspořádat speciální výstavu růžových vín vznikla v roce 2003 díky rostoucímu zájmu o „růžáky“  mezi širokou veřejností. A jak je vidět, nápad to byl skvělý, protože podobných výstav či soutěží specializovaných  jenom na určitý druh vína u nás mnoho není. A speciálně na růžová, myslím, snad vůbec žádná.

Dvě komise degustátorů složené z našich předních sommeliérů, obchodníků s víny a vinařů (např. Ing. Matula, Ing. Filipovzski, Branko Černý, Dr. Luboš Bárta, Ing.  Richard Stávek, Libor Nazarčuk, Rudolf Košulič a další) pod vedením Ing. Horta a prof. Ing. Viléma Krause (oba pánové ale vína nehodnotili) hodnotilo 92 vzorků růžových vín z ČR, Chile, SR, Rakouska, Francie, Itálie. Hodnotilo se 100 bodovým systémem. „Nejvzdálenější pochází z Chile a nechybí ani rarity, jako jsou výběrové clarety, ledová a slámová vína i pravý sekt z Francie,“ řekl jeden z organizátorů, ing. Jiří Hort. Bloček stál 4,- Kč a vína byla oceněna od 2 do 8 bločků (ledová, slámová vína) podle jejich kvality. Vína od 80 bodů výše stála většinou 4 bločky.

Výstava se konala v nově opravené místní Sokolovně na kraji obce nedaleko Znojma. Protože se prezentovala růžová vína, výzdoba  v sále byla sladěna do růžové, včetně ubrousků, různých tiskovin, lístků, květin a v čele sálu  s řadou většinou bílých lahví se svým růžovým obsahem. Jak jsme si všimnul, i některé dámy měly růžové halenky či svetříky, prostě nemělo to chybu. Přesto, že návštěvnost byla vysoká, vydávání vína probíhalo neobyčejně rychle a bez nějakých front a tlačenic, jak tomu většinou bývá na jiných výstavách. Zájem odborníků, kromě široké veřejnosti byl značný, potkal jsem v sále mnoho vinařů a nejenom těch, kteří vystavovali, ale také řadu vinařů z Rakouska.

Ve vstupném (70,- Kč) byl i zdařilý barevný – jak jinak, než růžový – katalog, v němž je mimo podrobného seznamu všech vystavovaných vín s adresami vinařů či dovozců také několik zajímavých informací (podrobný popis statutu výstavy). Například ing. Hort, jeden z úspěšných výrobců růžových vín, v článku „Výroba rosé“ uvádí řadu svých vlastních praktických zkušeností, nebo zajímavý článek „Barva růžových vín – diskutovaný fenomén“, od Ing. Jana Stávka

Výstava v Dobšicích bude mít ještě svoji reprízu v Praze. Ve spolupráci s Vinotékou Veronský dům a Spolku přátel vína bude výstava přenesena 30. března 2006 od 14.00 do 22.00 hodin do Lustermanského vinného sklepa.

O tom, že vinaři z Dobšic neponechávají nic náhodě, a vědí moc dobře, jaký význam má v dnešní době reklama, svědčí i to že podrobné výsledky soutěže jsou zveřejněny na vlastních stránkách http://www.jarovin.cz/ a na  http://www.vinnysklep.cz/  , http://www.misenska.cz/ , http://www.vinom.info.cz/,  http://daniz.cz/ , http://www.ovine.cz/  a v několika tištěných médiích.

I když titul Champion výstavy získalo Svatovavřinecké, jakostní 2005 z Vinařství Kovacz, které nemělo nejvyšší bodové ohodnocení (83, 33), podle statutu měla speciální  komise složená z předsedů obou hodnotících komisí právo vybrat absolutního vítěze. Zlaté medaile obdrželo Vinařství Hort za Svatovavřinecké, kabinet 2005 (85,33) a Vinařství rodiny Špalkovy za Zweigeltrebe kabinet 2005 (83, 33). Stříbrné medaile pak Vinné sklepy Lechovice za velice vydařenou lahůdku Frankovku 2004 – slámové víno (83, 67) a Finet za maďarský Egi Kekfrankos-Merlot 2005 (83, 33). Bronzové ocenění získali tři vinaři – Weingut Neustiftter (Cabernet Sauvignon 2005), Hana Mádlová (Frankovka 2005) a Bronislav Vajbar (Zweigeltrebe kabinet 2005).

V sobotním odpoledni jsme si vychutnali  řadu opravdu dobrých  vín a především pozorné porovnání barvy, vůně a chuti různých  „růžáků“ jedné odrůdy (Frankovka, Zweigeltrebe či Svatovavřinecké) od několika výrobců bylo velice dobrým zážitkem a mnohdy i překvapením. Příjemnou zajímavostí byla také možnost si přímo během výstavy koupit, až na malé výjimky, libovolnou láhev vystavovaného vína za velice příznivé ceny. To také nebývá zvykem na podobných výstavách.

Jarovín Rosé 2006 skončilo, těšme se na Jarovín Rosé 2007.

Ing. Jaroslav Hladík, O víně – www.ovine.cz (foto autor článku)