Dobrovolný svazek znojemských vinařkých obcí

Languages

Zprávy z akcí v Bohuticích

Zprávy z akcí v Bohuticích

Košt meruňkovice


V jarním vydání Bohutického zpravodaje byli občané Bohutic  – „přátelé voňavého ohnivého moku“ – osloveni nabídkou k poskytnutí vlastní slivovice k ohodnocení a ochutnávce – koštu. Počet dodaných vzorků předčil všechna očekávávní: do stanoveného termínu bylo dodáno celkem 68 vzorků meruňkovice (každý vzorek = 1/2 l).
Hodnocení, které proběhlo v pátek 23. července, prováděly 4 komise po 4 hodnotitelích. Každá komise vybrala 2 nejlepší vzorky, které postoupily do finále. Devět finálových vzorečků (2 vzorky na 2. místě měly stejný počet bodů) bodovalo všech 16 hodnotitelů. Rozhodovalo se anonymně a jen vrchní rozhodčí znal pořadí a absolutního vítěze. Zapečetěnou obálku však otevřel až v den veřejné ochutnávky 31. července. Své pořadí však sestavili i návštěvníci koštu. A jaké jsou výsledky?

Nejlépe obodované meruňkovice komisí:
1. místo: J. Vrba
2. místo: V. Vejvalka
3. místo: P. Sedmera

Nejlépe ohodnocené meruňkovice veřejností:
1. místo: V. Vejvalka
2. místo: P. Sedmera
3. místo: M. Nedoma

Vlastní ochutnávka meruňkovice byla spojena s dalšími soutěžemi: Soutěž v pojídání vdolků mazaných meruňkovou marmeládou (vítěz jich snědl 23) a Soutěž o nejlepší meruňkovou marmeládu (svou marmeládu předvedlo 24 hospodyněk).
O velkém zájmu o tuto akci svědčí hojná účast domácích i přespolních, kterým ke všemu hrála živá hudba, bylo nachystáno bohaté občerstvení (pečené prase, beran na rožni) a pro vítěze soutěží prima ceny.
Proto je nasnadě položit otázku: Byl to první ročník začínající tradice nebo jen ojedinělá i když zdařilá akce?

převzato z Bohutického zpravodaje, září 2004